i iv=“Content-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>
Klíčení semen je velmi jednoduché a při troše dobré vůle a šikovnosti to zvládnou i děti. Měli bychom však znát základní principy a děje, které s klíčením úzce souvisí, aby naše snaha o vypěstování zdraví prospěšných klíčků nepřišla vniveč.
Jak se vyvarovat problémům při klíčení semen
Používejte speciální misky nebo sklenice – klíčit můžete takříkajíc v čemkoli – na talíři, v PET lahvi, na vrstvě hygienických tamponů, a stačí k tomu pouze dvě základní podmínky – vlhko a teplo. Můžete si však usnadnit práci a starosti, jestliže využijete moderních poznatků a výrobků, které v této souvislosti již zaznamenaly pozitivní ohlasy. Jsou to sklenice s víčkem v podobě jemného nerezového síta, umístěné ve stojanu v šikmé poloze, s nimiž je celý proces mnohem snazší. Anebo můžete vyzkoušet klíčení v plastových miskách z biologicky nezávadného akrylového skla. Misky se pokládají na sebe, jsou opatřeny ventilky, kudy při proplachování voda odtéká, a z klíčení se pak stává zábavná hra, vhodná i pro děti.
Teplota ovzduší při klíčení – ideální rozmezí teplot je podle odborníků stanoveno na běžnou pokojovou teplotu v rozsahu od 20 do 25 stupňů Celsia. Paradoxně se může zdát, že vyšší teplota klíčení urychluje, ale je to spíše naopak. Je-li to možné, v létě nechte nádoby na klíčení s klíčícími semínky v chladné místnosti. U teplot kolem 30 stupňů se rychleji mohou kontaminovat bakteriemi a zároveň může docházet k jejich kvašení. V letním horku si můžete vypomáhat i občasným ukládáním nádob do chladničky.
Teplota vody – velice důležité je pravidelné proplachování, tím se zamezí množení patogenních mikroorganismů. Voda musí být čistá, pitná, nejlépe z vodovodního řadu. Mírný obsah chlóru ve vodovodním potrubí není na závadu. Teplota vody při proplachování nesmí překročit 40 stupňů Celsia, tím by se deaktivovala činnost enzymů a proces klíčení by se nenávratně zastavil. Optimální hodnota teploty vody je od 15 do 30 stupňů.