Pokud se do zazimování svého bazénu pouštíte poprvé a hledáte nějaké spolehlivé vodítko, co vše musíte udělat a jak na to, abyste nic důležitého nevynechali, skvěle vám poslouží mnoho dostupných návodů na internetu. Jestliže však chcete svůj bazén zazimovat a nechcete tím ztrácet čas, ani této činnosti věnovat příliš mnoho úsilí, tak to nejlepší, co můžete udělat, je objednat si zazimování bazénu na míru, třeba u vašeho dodavatele bazénového příslušenství. Zkušení pracovníci se tak o vše potřebné postarají za vás a vy nebudete muset marnit svůj čas činnostmi, které vás nebaví.
Nicméně všichni ti, kteří se plánují do zazimování bazénu pustit svépomocí, by měli v první řadě zkontrolovat kvalitu vody ve své nádrži. Může se to zdát nepochopitelné, ovšem k úspěšnému zazimování bazénu je potřeba, aby voda v nádrži dosahovala té nejlepší kvality, stejně tak jako když jste o ni pečovali v průběhu koupací sezóny. Nezapomeňte proto zkontrolovat, zda je kvalita vody dostatečná, zda jsou koncentrace vodíkových iontů, tedy pH a koncentrace aktivního oxidačního činidla, ať už se jedná o chlór či o kyslík, dostatečné. Voda by neměla obsahovat žádné inkrustace, žádný zákal ani biofilm na hladině či jakékoli jiné formy znečištění. V případě, že je voda jakkoli znečištěná, je nezbytné toto znečištění nejprve odstranit.
Jakmile bude vše v pořádku, můžete pokračovat dále tím, že snížíte vodní hladinu pod vstup do filtrace a v celém objemu vody rozpustíte speciální přípravek – zazimovač do bazénu. Ten se postará o stabilizaci kvality vody v nádrži v průběhu zimy.
Následně vyčistěte a uschovejte veškeré bazénové příslušenství jako je čerpadlo, filtrační jednotka, hadice, a tak podobně. Otvory po filtraci zazátkujte. Nádrž překryjte dobře upevněnou krycí plachtou a pak už můžete s klidným svědomím, že jste pro svůj bazén udělali maximum, čekat na jaro.