Vzhled se samozřejmě nemění, ten je stále stejný. Nebo alespoň honě podobný. Prostězavírací nůž zůstane zavíracím nožem. Jen ta naše dětská „rybička“ z něj nadobro zmizela. Kdo neví, paní a dívky určitě, na těch našich dětských zavíracích nožících bylo na jeho povrchu něco jako šupiny a rybí hlava. Odtud tedy pocházel i jeho název.
To, co se změnilo je pouze materiál. Naší rybičkou byl problém uřezat prut, nebyla-li řádně nabroušena. A nabrousit ji vyžadovalo skutečně umění, neb šlo o výrobek z toho nejlacinějšího materiálu, který nebyl nepodobný plechu. Inu, byla to spíše dětská hračka nežli skutečný nůž.
Dnes je to již všechno jinak. Hlavně tedy v materiálech. Na povrch se dává něco, co k ruce přilne, nůž tak neklouže, nepotí se dlaň. Ale to nejdůležitější je čepel.
Pokud ta není té nejvyšší jakosti, většinou jsou s tímto nástrojem pouze potíže. Proto se zavírací nože gerberřadí k tomu nejlepšímu, co je v momentální době k dostání a k sehnání. To, že je údajně nakupuje i armáda, tak to znamená jen to, že je to zboží té nejvyšší kvalitativní kategorie.
Už to, že zde neplatí klasická dvouletá záruka je známkou toho, jak si výrobce věří. Zde je totiž ve většině případů záruka pětiletá.
Je jasné, že takovýto nožík nelze zakoupit dítěti na hraní, tak jako jej kupovali tatínkové nám. Vyšší pořizovací náklady na tento výrobek jsou dány právě tou vyšší kvalitou výroby ocele, ze kterého je nůž udělán. Také protože je tento nůž jako břitva, nehodí se do rukou malých a rozjívených kluků. Nedají si pozor a neštěstí je hotovo.
Tento nůž lze využít naprosto všude, a hlavně tuláci po lesích, pokud tedy ještě existují, jej jistě ve své výbavě ocení. Nejsou totiž tak těžké jako běžné nože. Takže jejich váhu v kapse nebo batohu tulák ani nezaznamená. Ostatně, nač psát, prostě si nějaký tento nožík kupte a poznáte sami co je to pracovat s kvalitou.