IBC kontejner je logistický zázrak


Kdyby vám někdo zadal úkol navrhnout do výroby nádobu, ve které by se přepravovala a skladovala tekutá či napůl tekutá kašovitá hmota částečně zpracovaného ovoce nebo zeleniny, jak byste postupovali? Máte nějaký nápad, jak se tohoto úkolu zhostit co nejlépe? Možná byste postupovali podobně, jako tvůrci IBC kontejnerů.

ovocná šťáva

Hranol nebo válec – jistě všichni dobře znáte plechové nebo plastové sudy a barely. Přepravuje se v nich na trh například pivo, limonády, minerálky a další tekutiny. Toto řešení je sice tradiční, ale v jistém slova smyslu nevýhodné. Jestliže je totiž na sebe a vedle sebe poskládáte ve skladovém či přepravním prostoru, zjistíte, jak obrovský objem prázdného místa se tu vyskytuje právě díky jejich válcovému tvaru. Kdybychom válec nahradili krychlí nebo kvádrem, ty se při ukládání natěsnají k sobě a vyplní skladový prostor v podstatě bezezbytku. Může tak docházet k obrovským úsporám, odhadem až o jednu třetinu nižších nákladů, a u velkoskladů a značného objemu produkce ovoce a zeleniny to může představovat obrovskou sumu peněz.

jablečná šťáva

Praktičnost – tvůrci IBC nádrží však zašli ještě dál a zaměřili se na další faktory, které vstupují do hry. V první řadě se zasadili o to, aby byl kontejner skládací. Tím pádem se velký hranol zmenší do tenké ploché desky, a ta zabere ve skladu minimum místa. Kontejnery jsou zhotoveny z tvrzeného plastu, jehož povrch se velmi dobře udržuje v čistotě, a navíc se při přepravě surovin využívá vnitřní vyměnitelná a hlavně jednorázová vložka z plastové fólie, tím pádem odpadá zbytečné a nákladné mytí a dezinfikování kontejnerů po každém plnění. Díky vložce se pak vše skladuje a přepravuje v té nejlepší jakosti, a to je u potravinářské výroby zásadní hodnotící kritérium. Není tedy divu, že právě IBC kontejner získal srdce zákazníků vzhledem k jeho vlastnostem, spolehlivosti a také dlouhé životnosti.