Co potřebuje čalouník ke své práci

Koženky ze syntetické a plastické kůže– na trhu jsou dostupné většinou v šíři 140 cm. Sortiment barev je poměrně pestrý, základní vzorkovník obsahuje více než 100 barev. Využívají se pro potahy dveří, sedacího nábytku, jako jsou lavice, sedací soupravy, křesla a čela postelí. Uplatní se i v prostředí masážních salónů pro tantrické, thajské, olejové, sportovní a zdravotní masáže. Čalouníci s nimi pracují i v restauracích a barech pro potahy provozního nábytku. Některé speciální koženky známe z potahů autosedaček a z parníků lodní dopravy.

křesla

Filc, samet, matracový damašek, plátna, lehátkovina, separační a netkané textilie, filc, rouno, matracová vata, geofilc. Tyto speciální produkty textilní výroby čalouníci upotřebí. Typů čalounění existuje obecně mnoho druhů a toto prastaré řemeslo se v učebních oborech vyučuje velice důsledně. Jde především o přípravu materiálu k výrobě potahu, tvarování jednotlivých konstrukčních dílů, spojování materiálu prošíváním, šitím, a tvorbu nosných a pružných dílů.

modré židle

Jako spojovací materiál se používá několik desítek druhů, šíří a velikostí motouzů, popruhů, šňůrek, bortů, knoflíků, kartonů a plachtových kroužků. Pro zdobení výrobků slouží ozdobné pásy, čalounické hřeby a špendlíky a sedlové spony.
Čalouník pracuje i s chemikáliemi, podobně jako opraváři obuvi. Většinou jde o lepidla na bázi chemoprenu, lepidel ve spreji a speciálních lepicích roztoků.
K základnímu vybavení dílny patří i ruční a pneumatické sponkovačky na ocelové spony, čalounické nářadí (špendlíky, ruční jehly), nůžky různých druhů a velikostí.
Nejznámějším materiálem pracoviště tohoto velmi zajímavého a bohužel často nedoceňovaného, ovšem stále velmi poptávaného řemesla, je polyuretanová PUR pěna, známá pod obchodním názvem molitan. Používá se v mnoha různých modifikacích, nejčastěji jako studená pěna, vysokoelasticitní, neboli líná pěna, RE pěna.